Náchodští skauti se zúčastní středoevropského jamboree

V roce 2012 hostí středoevropské jamboree slovenská republika a náchodští skauti se rozhodli zůčastnit. Tohle jamboree se koná každé 2 roky a v jeho pořádání se střídají země tzv. Visegrádské čtyřky – Česká republika, Slovenská republika, Polsko a Maďarsko. Poslední středoevropské Jamboree s názvem Concordia proběhlo v Maďarsku kousek od Budapešti v roce 2010. Letos se koná u města Liptovský Mikuláš na Slovensku. Program celé akce stojí na pěti elementech – voda, vzduch, země a oheň. Pátým elementem programu je skauting. V rámci bloku AQUA se můžou účastníci těšit na rafting, vodní hry a podobné veselí, které jsou opravdovým potěšením obzvláště při horkých letních dnech. TERRA, tedy zem, je část programu, kdy skupiny účastníku projdou nejkrásnějšími dolinami a lesy a nakonec budou odměněni dech vyrážejícím pohledem z vrcholků Tater. V průběhu větrného bloku AERIS budou skauti moci být stejně užitečný jako vítr pro větrný mlýn. IGNIS je blok, který je možné vyzkoušet si sporty ze všech koutů světa. SKAUTING je pátým vše spojujícím elementem, ale zároveň blokem ve kterém se člověk přiučí tradičním i netradičním skautským činnostem.

Náchodští skauti a skautky na Hünnenbergu

Junáci vzhůru, volá Jamboree!

Co, že to volá? Největší setkání skautů ze všech koutů světa, které se koná jednou za čtyři roky pokaždé na jiném místě. Letos to skauty čeká ve Švédsku, kde se sjede 38 000 lidí. Plných dvanáct dní se budou setkávat a seznamovat s cizími národy a jejich odlišnými kulturami, budou si procvičovat znalosti cizích jazyků. Aby poznali další účastníky z České republiky, se kterými budou ve Švédsku sdílet jedno tábořiště, pojmenované podle švédské hory Hünnenberg, uskutečnila se dvě setkání v Zábřehu na Moravě a v Hradci Králové. Na těchto setkáních se připravovali na to, aby co nejlépe představili Českou republiku celému světu. 26. července společně odjedou do Švédského Kristianstadu. Tam jim bude přidělena plocha, kde postaví své tábořiště, a kde budou po celou dobu Jamboree bydlet. Z Náchoda se připravují dva skauti a dvě skautky.

Autorky článku: D. Lasotová, A. Frühbauerová